דלג לתוכן הראשי

אתגר החופש הגדול-"מילון התיאבון"

           אתגר החופש הגדול
כיצד לשמור על הרגלי אכילה בריאים ולמנוע השמנה בילדים
מאת: יעל חן רביע, דיאטנית קלינית לילדים ומאמנת אישית


החופש הגדול הוא הזדמנות פז לבילויים משפחתיים. הוא מאפשר לנו זמן יקר להיות יחד, לצבור חוויות משותפות וליהנות מעצם השהייה המשותפת - הורים וילדים. יחד עם זאת, דווקא משום שהשגרה מופרת וזמן הפנאי המשפחתי רב יותר מתמיד, מבחינות רבות החופשה הגדולה מהווה אתגר להורים ובין היתר בסוגיות הקשורות להתנהלות בארוחות מחוץ לבית, בקייטנות, במסעדות, בים בבריכה ועוד. הורים לילדים עם עודף משקל יכולים לחוש חרדה ודאגה לכך שילדיהם יוסיפו על משקלם בתקופה זו, וזו תופעה שיכולה לקרות ושניתן למנוע אותה על ידי שמירה על מספר כללים וקווים מנחים שנכונים לכל משפחה באשר היא.

     יעל חן רביע צילום- סטודיו כותרת
                                                 

אתגר החופש הגדול
כיצד לשמור על הרגלי אכילה בריאים ולמנוע השמנה בילדים
מאת: יעל חן רביע, דיאטנית קלינית לילדים ומאמנת אישית
החופש הגדול הוא הזדמנות פז לבילויים משפחתיים. הוא מאפשר לנו זמן יקר להיות יחד, לצבור חוויות משותפות וליהנות מעצם השהייה המשותפת - הורים וילדים. יחד עם זאת, דווקא משום שהשגרה מופרת וזמן הפנאי המשפחתי רב יותר מתמיד, מבחינות רבות החופשה הגדולה מהווה אתגר להורים ובין היתר בסוגיות הקשורות להתנהלות בארוחות מחוץ לבית, בקייטנות, במסעדות, בים ובבריכה ועוד. הורים לילדים עם עודף משקל יכולים לחוש חרדה ודאגה לכך שילדיהם יוסיפו על משקלם בתקופה זו, וזו תופעה שיכולה לקרות ושניתן למנוע אותה על ידי שמירה על מספר כללים וקווים מנחים שנכונים לכל משפחה באשר היא.

קבלו את עשרת הכללים שיעזרו לכם גם לבלות וליהנות וגם לשמור על בריאות המשפחה.

1. מודעים ומחליטים
סכרת, יתר לחץ דם, שומנים בדם ותופעת התסמונת המטבולית כבר אינן נחלתם של מבוגרים בלבד. כל מי שמביט סביב יכול לראות את העלייה בשכיחות השמנת ילדינו ולכן ההחלטה לשמור חשובה, טרם שפורטים הלכה למעשה את הפעולות וההמלצות ההתנהגותיות. החלטה זו הינה באחריות ההורים ומומלץ שהיישום של ההחלטה יעשה באופן שישתף את הילדים בהתאם לגילם ולהבנתם.
2. מגדירים את הכללים
בכל בית יש אמות מידה שונות במה שנוגע להרגלי האכילה והתזונה במשפחה. למשל בהרגלי קניית וצריכת הממתקים והחטיפים, יש משפחות שבביתן מגירת ממתקים ויש מנגד משפחות שאינן קונות ממתקים כלל או משפחות שקונו 'אחת ל..', או למשל שונות בתדירות הבישול הביתי, שונות בתדירות הזמנת אוכל הבית (אם בכלל) או בתדירות האכילה מחוץ לבית, ולכן גם בחופשה הגדולה כל משפחה צריכה לקבוע ולהגדיר את הכללים שנכונים עבורה ושתוכל ליישם אותם כדי שיהיו בעלי ערך.
יחד עם זאת יש מספר כללי אצבע שכדאי לאמץ ובמידת הצורך להתאים אותם למשפחה הפרטית שלכם.


3. ממעיטים בצריכת סוכרים פשוטים
ארטיקים, קסטות וגלידות, מסימני ההיכר של הקיץ, יכולים להכיל 4 ואף 5 כפיות סוכר ליחידה (וכמות לא מבוטלת של שומן רווי), ולכן חשוב לקרוא את הסימון התזונתי ולחשב כמה סוכר במנה שלפניכם. כפית סוכר = 5 גר' סוכר. כיום על פי רוב יש פירוט של סך הסוכרים הפשוטים ביחידה על גבי האריזה ואם אין, יש כנראה סיבה טובה לכך. הסבירו לילדים מדוע כדאי להפחית בצריכת סוכר והגדירו עבורם את הכמות והתדירות שבמסגרתם יוכלו לבחור. למשל, כל יום אחר הצהריים נקנה/נאכל ארטיקים מסוג אחד (שמכילים 2-1 כפיות סוכר), ופעם בשבוע תוכלו לבחור ארטיקים מסוג אחר (שמכיל מעט יותר סוכר). כדאי להמעיט ככל שניתן באכילת ארטיקים על בסיס שמנת המצופים בשוקולד או ממולאים בשוקולד ותוספות שונות.

מכיוון שהילדים נמצאים יותר שעות בבית, שימו לב שהדבר לא יגרום לעליה בצריכת הממתקים והחטיפים, ההתנהלות צריכה להיות כמו בשגרה. לעומת זאת, צלחת פירות צבעוניים חתוכים או סלט פירות שמוגש אחר הצהריים הוא הרגל שאם עד כה לא אימצתם אותו, כדאי לעשות זאת בחופשה.

4. שותים מים
כיום אנו מודעים לנזקי שתיה מתוקה ובגני ילדים חדלו מזמן מלספק אותה לילדים והם מורגלים מגיל צעיר לשתות מים. אם כן, שווה לאמץ את הכלל הזה באורח החיים המשפחתי בכל ימות השנה. יש סוגים שונים של סוכרים המוספים למשקאות קלים ולכל אחד מהם אופן השפעה שונה על הגוף, אך המשותף לכולם הוא שאינם תורמים לבריאות בלשון המעטה. בבתי מלון מגישים משקאות קלים בכל ארוחה וכאשר יוצאים לאכול מחוץ לבית קיים הפיתוי לבחור במשקה קל. שוחחו עם הילדים על חשיבות שתיית מים תמיד ובהקשר לימות הקיץ, ואם תרצו להגדיר 'יוצאים מן הכלל' לחופשה הגדירו מראש למשל, כשנהיה בחופשה במלון נמשיך לשתות מים בארוחות כמו בבית וכשנצא לאכול במסעדה תוכלו פעם בשבוע לבחור לשתות כוס משקה קל.
5. ממעיטים באכילת מזון מטוגן
משום שבחופש הגדול תדירות הארוחות מחוץ לבית גדול מאשר בשגרה, סביר שסוגיה זו תעלה. רוב מנות הילדים בתפריט מסעדות סטנדרטי יכללו צ'יפס ושניצלונים, טבעות עוף מטוגנת וכו'. באופן כללי מומלץ להמעיט באכילת מזון מטוגן גם בבישול הביתי כאשר משתמשים בשמן טרי ואיכותי ובמזון טרי. על אחת כמה וכמה כשאוכלים מחוץ לבית, כאשר אין לנו שליטה על איכות המזון - הטוגנים לרוב קפואים ומוכנים מראש, אין לנו מידע על סוג השמן ותדירות התחלופה שלו והסיכון לטווח ארוך שבנזקי חמצון יחד עם צריכה קלורית גבוהה ומיותרת אינו משתלם. הסבירו לילדים מדוע מומלץ לבחור במנה מבושלת או אפויה ואם אתם בוחרים להזמין מזון מטוגן, עשו זאת לעיתים רחוקות או במסעדה איכותית במיוחד.

6. זול בטווח קצר - יקר לבריאות בטווח הארוך

כאשר הילדים צעירים, ההורים מתכננים ומחליטים היכן יערכו הארוחות במהלך היום. כדאי לכוון לכך שרוב הארוחות בימי החופש הגדול יאכלו או יוכנו בבית, גם אם מתכננים לצאת ולבלות במרכזי קניות, בבריכה או בטיול. הרווח מבחינת בריאות הילדים שווה את ההשקעה בהתארגנות ובהכנה מראש של כריכים, ירקות, פירות ותמיד אפשר להחליט שקונים בחוץ קינוח. זאת מול האלטרנטיבות המוכרות כמו נקניקיות והמבורגרים בלחמניות מקמח לבן, מאפים ובצקים שיתכן ומכילים שומן טרנס וכו', ואם בכל זאת בוחרים לאכול מזון פחות איכותי מבחינת ערכו התזונתי והבריאותי - עשו זאת בתדירות נמוכה ומוגדרת בכל השנה וללא הבדל בחופש הגדול.

7. תכנון זה הכיוון!
תכנון מראש הוא בעל ערך רב עבור ילדים (ומבוגרים) ופועל לטובה בהקשרים שונים למשל, תכנון גודל המתנה שנקנה לילד, תכנון תקציב ההוצאות עבור הבגדים למתבגרת ועוד. כאשר יש תכנית מוגדרת היא מסייעת להשיג את התוצאות הרצויות וכך גם לגבי תכנון הארוחות מחוץ לבית. כאשר הכללים מוסכמים מראש הדבר עוזר לילדים לדעת מהם הגבולות ואפשרויות הבחירה שיעמדו בפניהם. מומלץ להגדיר כללים שההורים יוכלו לעמוד בהם ויאפשרו מרחב בחירה לילדים למשל, 'היום במסעדה כל אחד יוכל להזמין לעצמו מנה שהוא אוהב, אך לא נזמין אוכל מטוגן כמו צ'יפס ושניצלונים'. כדאי לתאר ולהכין תסריט מראש של המנות שיהיו קרוב לוודאי ואפשרויות הבחירה.

8. הזדמנות להקניית הרגלי אכילה נבונים

הורים רבים מוצאים את עצמם בתפקיד 'השוטר התזונתי' שמסב להם הרגשה של אי נעימות ואי נוחות ובעיקר כשהמטרה היא ליהנות יחד. כדאי להגדיר את הבחירות באופן חיובי, מה כן אפשר, מתי כן נוכל, מתי כן יתאפשר ובכל מקרה, גם אם הדברים אינם מסתדרים כפי שתכננתם, לא כדאי להיגרר למריבות או למצבים שיעכירו את האווירה. לעיתים קבלת יעוץ ועזרה מאיש מקצוע יכולים לעזור אם התחושה היא של תסכול וחוסר אונים מתמשך בכל הקשור לתזונת הילד.
הורים מחנכים להרגלי אכילה בריאים לאורך כל השנה ולאורך שנות הילדות וחופשה יכולה להיות הזדמנות לשפר הרגלי אכילה במשפחה, דווקא מפני שיש פניות יתר של ההורים. לדוגמא, להגדיל את מספר הארוחות המשפחתיות, לבשל יחד, לאכול בנחת, לעודד הקשבה לתחושות הגוף - מתי אנו רעבים, מתי שבעים ועוד, ולשוחח על נושא הכלל והיציאה מן הכלל, משום שלהתנהגות אכילה שאינה מושכלת לתקופה כה ארוכה, בהנחה ש'בחופש מותר הכל', עלולה להיות השפעה בפן הבריאותי וכמובן בנושא שמירה על משקל גוף תקין ומניעת השמנה.

9. אחריות חברתית

בטיולים יש משפחות שנוהגות לאכול כמות גדולה של חטיפים וממתקים ('רק בטיולים'), ולכן כדאי לחשוב ולהתחשב בסובבים ולטובת כולם לסכם מראש בין ההורים מה וכמה מביאים כדי שכולם יוכלו ליהנות. גם בבחירת מסגרת הקייטנות כדאי לברר היטב מה התפריט המוצע ואם הוא כולל את שקית הטרופית והלחמנייה עם השוקולד ואם כן, להתאגד מספר הורים כדי לשנות ולמצוא חלופות.

10. העיקר - ליהנות מהעיקר
התרכזו בהנאה מחוויות משותפות ומהתוכן שבבילויים. אוכל הוא כמובן מקור להנאה – בגבול הטעם הטוב תרתי משמע - מבחינת כמות ואיכות בכל ימות השנה וגם בחופש הגדול.יעל חן רביע הינה דיאטנית קלינית לילדים ומאמנת אישית, מפתחת "מילון התיאבון", ערכה ייחודית, פרקטית וחווייתית, המנגישה לילדים ערכי תזונה בריאה. הערכה מתאימה לגילאי גן חובה ובית הספר היסודי (5-10) וקיבלה את המלצת מכון אדלר.

מחיר מומלץ לצרכן: 49 שקלים לערכת עבודה + מגנטים (לא כולל דמי משלוח).


קישור לעמוד ולרכישה: http://www.yaelchenrabih.com/milon-hateavon
אתר יעל חן-רביע: yaelchenrabih@outlook.com

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

רוזלך - מאפה שמרים ממולא נוטלה של לנדוור

את השם של המאפה הזה שמעתי המון פעמים,חיפשתי מתכון בכל הרשת ולא מצאתי! הילדים אכלו בלנדוור ומאוד אהבו,"אימא תכיני, קטן עלייך" הם אמרו. אם לא טעמתי, איך אכין? טוב ברוררר שטעמתי ותכננתי להכין. קיבלתי בדואר חוברת מתכונים עם מנות הדגל של כל המסעדות באזורנו ונחשו מה??? המתכון של הרוזלך בחוברת....אצתי רצתי והרי הוא לפניכם.מצרכים ל-60 יח' (תלוי בגודל שתבחרו
3 כוסות קמח לבן או(רצוי ג'ירסולה איטלקי/קמח דורום)
1 וחצי כוסות מים (עפ"י צורך)
1 כפית מחוקה שמרים יבשים
1/4 כוס שמן זית עדין
1/2 כפית מלח

למלית 1
נוטלה למריחה
מלית 2
3 כפות חמאת בוטנים מומסת כ-25 שניות במיקרו
3 כפות ריבת תות מומסת כ-25 שניות במיקרו
חופן בוטנים מסוכרים

מלית 3
250 גרם חלבה שוקולד חתוכה לפרוסות דקות
חופן פקאנים מסוכרים גרוסים גס

אופן הכנת הבצק
במיקסר עם וו לישה,במהירות נמוכה מערבבים את הקמח,כוס חצי מים,ושמרים,מוסיפים את השמן זית בהדרגה ולשים כ-5 דקות.
מוסיפים את המלח ומגבירים למהירות גבוהה,לשים כ-5 דקות נוספות עד שהבצק מתנתק מדפנות הקערה.
מניחים מגבת מעל לקערה ומתפיחים עד להכפלת הנפח.
מוציאים את הבצק הקערה,מורידים את האו…

שושנים ורדרדות עם פטנט

להכנת העוגיות הללו הייתי צריכה להתכונן מראש,נפשית ופיזית. כל פעם שהילדים ביקשו ניסיתי לשכנע אותם להכין עוגיות אחרות. ואתם שואלים למה? עם חוט תפירה מעבירה מתחת לרולדה וחותכת וזה היה איום ונורא. עד
שגיליתי את הפטנט הפשוט והגאוני הזה עם מינימום עבודה והרבה פחות עצבים!!תנסו ותיראו כמה קל ופשוט!!אפשר גם ורדרדותסרטון קצר להכנת העוגיות שהעברתי בהתנדבות לסטודנטיות שניקרא "עד הפירור האחרון"מצרכים לבצק:

1 ק"ג קמח
2 אבקת אפיה
2 סוכר וניל
400 גר' מרגרינה/ מחמאה רכה/חמאה
1 כוס מיץ תפוזים/מים
1 כוס סוכר
5 חלמונים
לעבד הכל יחד במיקסר עם וו גיטרה לבצק אחיד,להניח בצד או במקרר למנוחה חצי שעה.

לקצף:
5 חלבונים
1 כוס סוכר
1 חפיסת אינסטנט פודינג וניל/אינסטנט ריבת חלב(ניתן להוסיף 3 כפות ריבת חלב לאינסטנט וניל)
מעט צבע מאכל אדום או ורוד ללא חומרים משמרים

אופן ההכנה
להקציף את החלבונים ולהוסיף בהדרגה את הסוכר לקבלת קצף יציב, להוסיף את הפודינג וצבע
מאכל /אינסטנט ריבת חלב ולהקציף שוב לקבלת קצף חזק
לחלק את הבצק ל5-6 כדורים כל כדור לרדד למלבן ולמרוח…

מרק חרירה מרוקאי

אם הצלחת להכין מרק חרירה סימן שאתה מרוקאי!!!מרק המרקים של המרוקאים ,וכל אחד מכין אותו אחרת ,בתיבול שונה,עם רסק עגבניות,עם עגבניות טריות,כמון,שמעתי מאות גרסאות הכל תלוי באזור המגורים של ההורים במרוקו. הגרסה שלי בדיוק כמו שאימי ז"ל הכינה ,והכי טעים שאכלתי!!!
מצרכים 1/2 קג` בשר בקר מס` 8 חתוך לקוביות 1-1/2 כוסות חומוס שהושרה מראש(אפשר מקופסת שימורים) 1 כוס עדשים חומות/ירוקות שטופות 3 עגבניות קלופות חתוכות לקוביות 2 בצלים קצוצים 2 כפות שמן 2 גבעולי כרפס עם עלים קצוצים גס 2 כפות מרק עוף (1 לרביכה) 1/4 כפית כורכום 2 כפיות קמח רגיל 1 כוס כוסברה קצוצה 1/2 כפית כמון 1/4 כפית פלפל שחור גרוס 1 כפית מלח 1/2 כוס לימון סחוט טרי חופן אטריות ביצים

אופן ההכנה מטגנים את הבצל ,מוסיפים את הבשר ומטגנים עד סגירה מוסיפים עגבניות , חומוס,עדשים כרפס,מרק עוף,פלפל אנגלי,מעט כורכום מערבבים ומטגנים עוד כ-5 דקות. ממלאים מים בגובה חצי הסיר ,ומביאים לרתיחה. מבשלים כרבע שעה מעל להבה גבוהה,מנמיכים ומבשלים כשעה. (רצוי לבדוק שהבשר והחומוס רכים).
לרביכה שמים קמח,1 כף אבקת מרק,כמון,פלפל שחור,לימון ו-3 כוסות מים, מערבבים היטב שלא יהיו גושים. …

מעמולים בריבוע

אני קוראת להם מעמולים לעצלנים...בלי צובתן אין צורך לגלגל ולמלא כל עוגיה בנפרד,פשוט  מרדדים 4 או 5 מלבנים בגודל תבנית חד פעמית בינונית מורחים ממרח תמרים...או כל מלית אחרת שאתם נורא אוהבים חותכים לקוביות קטנות ומפדרים באבקת סוכר.


מצרכים לתבנית חד פעמית בינונית
300 גר' חמאה מומסת ומקוררת
600 גר' קמח
1 אבקת אפייה (10 גרם)
קורט מלח
1 כפית מי ורדים
1/2 כוס חלב
1/4 כוס מיץ תפוזים
1 חלמון ביצה בגודל L
1 כפית תמצית וניל
50 גר' אבקת סוכר
מלית
500 גר' תמרים מגולענים בואקום
1 כף קינמון
1כוס אגוזי מלך טחונים דק


אבקת סוכר לפיזור


אופן ההכנה

לחמם תנור ל-180 מעלות.
בקערת המיקסר עם וו גיטרה מערבבים קמח,אבקת סוכר,מלח,וניל,ואבקת אפיה במהירות נמוכה.
מוסיפים חמאה מומסת וחלמון ביצה ומערבבים עד לאיחוד החומרים.
מוסיפים בהדרגה את החלב,מיץ תפוזים ומערבבים במהירות נמוכה עד לקבלת כדור בצק .מניחים בצד לחצי שעה.
מערבבים תמרים עם קינמון ואגוזי מלך מרככים את התערובת במיקרו כ-2 דקות.(החימום ירכך את המלית).
מחלקים את הבצק לארבעה או חמישה חלקים שווים.
מרדדים על נייר אפייה מקומח מעט למלבן בגודל תבנית חד פעמית בינונית 25x…

קציצות אבוחצירא

"את המתכון של הקציצות של היום, אתם הולכים לגזור, לשמור, והכי חשוב לעשות "זה מה שאמרה יונית צוקרמן מהבלוג מעורב בסלונה. הבחורה יודעת לבשל,לאפות,והיא עושה את זה הכי טוב עם כל הלב והנשמה, בדיוק כמו המאמות שלנו. הקציצות טעימות מאוד אצלי מאוד אהבו והן בטוח יככבו על שולחננו לא מעט.
חומרים לקציצה :
חצי קילו בשר בקר טחון טרי איכותי
1 בצל גדול
1 תפוחי אדמה בינוני
2 פרוסות לחם
חצי צרור של פטרוזיליה
מלח, פלפל שחור
חצי כוס אורז לא מבושל

ציפוי וטיגון:
2 ביצים
2 כוסות סולת
שמן בגובה 3 ס"מ חצי מגובה הקציצה

רוטב:

מים פפריקה מרק עוף מלח פלפל.


אופן ההכנה :

במעבד מזון טוחנים בצל פטרוזיליה ותפוחי אדמה (במתכון המקורי הבצל קצוץ דק ותפוחי אדמה מגורר)
מוסיפים2 פרוסות לחם רטוב וסחוט היטב,פטרוזיליה קצוצה,חצי כוס אורז לא מבושל, כפית שטוחה מלח , שליש כפית פלפל שחור. מערבבים וקורצים קציצות בינוניות (הן תופחות בבישול).

לציפוי:

לטבול בביצה לגלגל בסולת ולטגן בשמן חם עד להזהבה קלה.


לרוטב:

בסיר רחב שמים שמן שמכסה את תחתית הסיר, כף אבקת מרק עוף כף פפריקה אדומה, רבע כפית פלפל שחור מערבבים את התבלינים כ-2 דקות.
מערבבים ומ…

עוגת מספרים בצק שקדים פריך

היום יום הולדת שנתיים לנכד המתוק שלנו אופיר.
נכד מקסים שלי- יומולדת שמח שמח שמח, שתגדל, תפרח, תחייך את החיוך ההורס שלך ותמשיך לעשות אותנו מאושרים וגאים.
איזה מזל שזכינו באוצר הזה. אין לתאר בכמה אור, אהבה, חכמה ושמחת חיים הוא ממלא אותנו. תודה שלימדת אותנו אהבה ללא תנאים מהי, אין לנו מושג מה היה כאן לפניך. מי ייתן ותַמשיך להַרוות אותנו נחת,ושֶתמשיך להיות נהדר ומוצלח!
מאחלים לך את כל הטוב שבעולם. מגיע לך, ובגדול.
מקווים שתצליח לגמוע ולמצות מהכול.
שולחים לך המון מזל טוב, ואוהבים אותך בלי סוף.
מאיתנו סבתוש סבוש אלמוג אושרי אביטל ויובלי

לרגל המאורע החלטנו להכין ארוחת בוקר משותפת לכל המשפחה הקרובה.הכנתי  סביח בפיתות קטנות,טורטיות במלית ממרח פסטו, גבינת פרומעז,גמבה ועלי בייבי וטארטלטים במליות מלוחות ומגוונות.עוד היה שם קיש בטטה שיובלי הנכדה שלנו כל כך אוהבת. גולת הכותרת הייתה עוגת הספרות. להכנת העוגה נעזרתי בקונדיטורית @אדווה חדד אישה מיוחדת במינה ומקצועית. בצק שקדים פריך
200 חמאה או מחמאה לפרווה קרה חתוכה לקוביות
300 גרם קמח רגיל
70 גרם אבקת שקדים מולבנים
75 גרם אבקת סוכר
1 ביצה בגודל L


לקצפת לשת…

לחם טחינה בלי קמח

כשראיתי את הלחם טחינה ברשתות ועקבתי אחר התגובות ידעתי שאין סיכוי שאני מכינה...התגובות היו טובות ומעטים אמרו שהטעם כמו עוגה וממש לא אהבו, זאת הסיבה שהתמהמהתי בהכנת הלחם. כשחברה שלי ביקשה מתכון ללחם חיפשתי ברשת... למרות שכולם זהים עם שינויים קלים בחרתי בטובה ביותר רחלי קרוט מהבלוג הנפלא והמצליח "קרוטית" מכאן. שלחתי לחברתי את המתכון ולאחר כחצי שעה התקבלה ההודעה "זה טעים בטירוף חבל על הזמן יותר טעים ממה שאכלתי אצל חברה" אמרתי לה "זה לא מתכון שלי שמחה שהצליח לך איזה כייף" והיא ממשיכה "תני לעצמך מדליה על כל דבר טוב שאת עושה ואל תחכי לקבלה מאחרים" זהו לא חיכיתי רצתי למטבח להכין את הלחם...מה אגיד לכם זה טעים לי מרגיש לי כמו עוגה ,בריא שזה הכי חשוב.


מצרכים (לתבנית אינגליש קייק אחת):
6 כפות טחינה גולמית מלאה
2 כפות מייפל (ואפשר גם סילאן או דבש)אני השתמשתי בסילאן
4 ביצים L
כפית סודה לשתייהתוספות (אל תוותרו על אף אחת מהן):
1/2 כפית מלח (לגרסה מלוחה אפשר להוסיף עוד קצת)שמתי כפית מלח
1/2 כוס גרעיני חמנייה (אפשר גם קצת יותר)
2 כפות גרעיני דלעת
3 כפות שומשום


תוספות (אפ…

מגולגלות כוסמין תמרים ואגוזים

לאחרונה החלפתי את רוב הקמחים ומוצרי החיטה שאנחנו צורכים מידי יום בקמח כוסמין,הסיבה העיקרית היא כי הכוסמין עשיר יותר מהחיטה בחלבון, בסיבים תזונתיים, בויטמינים (בעיקר ויטמיני B) ומינרלים. הוא מסייע להורדת שומני הדם, להסדרת היציאות, מניעת מחלות מעיים, ומקנה תחושת שובע ניתן להמיר את קמח החיטה בכל מתכון מוצלח שאתם אוהבות/ים לקמח כוסמין.

מגולגלות תמרים כ-30 עוגיות בצק: 450 גרם קמח כוסמין מלא 200 גרם חמאה קרה חתוכה לקוביות או מחמאה 1 כפית אבקת אפייה 50 גרם קורנפלור 50 גרם אבקת סוכר 100 מ"ל חלב קר או מיץ תפוזים (לפי הצורך)
מלית: 1/2  תמרים בוואקום נקי מחרצנים ועוקצים 1 כפית קינמון טחון חופן אגוזי מלך טחונים גס
אופן הכנה: הכנת הבצק: לתוך קערת מיקסר עם וו גיטרה שמים קמח, אבקת אפייה, קורנפלור ואבקת סוכר. מעבדים כמה שניות מוסיפים את החמאה בבת אחת ומעבדים עד לקבלת מרקם חולי,בזמן שהמיקסר פועל מוסיפים את החלב (לפי הצורך),מעבדים רק עד שמתקבל בצק אחיד ולא יותר. מחלקים לארבעה חלקים שווים,מרדדים לריבוע, על כל ריבוע בצק מורחים עם כף מתערובת התמרים,מגלגלים לרולדה סוגרים היטב את הצדדים. מסמנים את הגליל בחריצים עם סכין…

עוגת שכבות קרם וניל מרנג וקצפת

עוגת קצף וקצפת אהובה על כולם!! חלומו של כל ילד ומבוגר.. פריכה ושבירה מלמעלה, ורכה בפנים.

מצרכים לתבנית חד פעמית בינונית

לבצק
100 גר' חמאה קרה חתוכה לקוביות
1/2 כוס סוכר
2 חלמונים בגודל L
1 כפית תמצית וניל
קורט מלח
200 גר' קמח
1 כפית אבקת אפיה
1 כפית גרדת לימון
1/4 כוס מים קרים (לפי הצורך)

למרנג
4 חלבונים בגודל L
200 גר' סוכר
2 כפות מיץ לימון

מלית
2 שמנת מתוקה 38% (500 מ"ל)
1/2 כוס חלב
1 קופסת אינסטנט פודינג וניל צרפתי(80 גרם)

לקישוט
50 גרם שוקולד מריר
1 כף שמן קנולה

אופן ההכנה
הבצק-
במיקסר עם וו גיטרה מכניסים את הסוכר, החמאה,ביצה,גרדת לימון ,וניל
והמלח, מערבבים עד לאיחוד. מוסיפים קמח ואבקת אפייה מערבבים עד לקבלת כדור בצק.
משמנים תבנית חד פעמית משטחים את הבצק ואופים כ-15 שעה ב-180 מעלות.

המרנג-
מעל אמבט בן מרי(סיר עם מים מבעבעים ומעל קערית עם חלבונים וסוכר)
מערבבים את הסוכר והחלבונים עד להמסת הסוכר, מעבירים למיקסר מוסיפים ומקציפים עד לקבלת קצף מבריק וקשה.

משמנים תבנית ומזלפים עם צנתר ריבוע בגודל התבנית (חד פעמית)אפשר להניח עם כף.
מכניסים לתנור שחומם מראש ל-120 מעלות בטורבו ואופים כשעה וחצי ל…